SVATOVÍTSKÉ VARHANNÍ VEČERY

13. mezinárodní varhanní festival v katedrále sv. Víta

2. 7. — 30. 7. 2024

O festivalu

Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze ve spolupráci se Správou Pražského hradu pořádá v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha třináctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Svatovítské varhanní večery.

Letošní ročník v pěti večerech nabídne posluchačům jedinečné zážitky z výkonů vynikajících umělců v okouzlujícím prostředí majestátní svatovítské katedrály. 

Jako první rozezní katedrální varhany mimořádná osobnost varhanního umění – varhaník pařížské baziliky sv. Klotildy, Olivier Penin. Tato hvězda svého oboru přednese program z děl dvou velikánů varhanní literatury, Johana Sebastiana Bacha a Césara Francka. 

Varhaník Adam Viktora je široké kulturní veřejnosti známý jako dirigent a umělecký vedoucí souboru Ensemble Inégal. Na druhém z festivalových večerů však posluchače osloví sólovým vystoupením, kdy představí hudbu od J. S. Bacha přes Roberta Schumanna a Felixe Mendelssohna-Bartholdy k virtuóznímu B. A. Wiedermannovi. 

Kouzlo francouzské hudby zcela ovládne večer v podání Marie Pochopové. Tato představitelka mladší generace se silným hudebním cítěním rozehraje paletu pestrých harmonií dvou velikánů francouzské hudby 20. století – Maurice Duruflé a Jehana Alaina.

Čtvrtý koncert mladý slovenský varhaník, Štefan Iľaš, věnuje rozmanitému repertoáru. Přednese hudbu Rakouska, Německa, Francie i své domoviny; od romantismu po žhavou současnost; od mystických kusů po efektní.

Varhaník Jan Doležel a trumpetista Stanislav Masaryk zakončí festival jednou z nejkrásnějších kombinací hudebních nástrojů. Vedle úchvatných barokních skladeb pro trubku zaplní svatovítský chrám i varhanní hudba Janáčkova, Regerova či Franckova. Český varhaník působící v německém Erlangenu a slovenský trumpetista hrající v České filharmonii tak vytvoří slavnostní závěr celého letošního festivalu. 

Program festivalu

Koncerty začínají v 19 hod.

Předprodej vstupenek:  GoOutTicketportalVia Musica, Infocentrum Pražský hrad/III. nádvoří.

2. 7. — První varhanní večer

Olivier Penin – varhany


Johann Sebastian Bach (1685–1750)

  • Pièce d'Orgue (Fantasie G dur) BWV 572
  • „Ježíš zůstává moje radost“ chorál z kantáty č.147

César Franck (1822-1890)

  • Preludium, fuga a variace

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

  • Toccata a fuga d moll BWV 565
  • „Herzlich tut mich verlangen“ chor.předehra BWV 727

César Franck (1822-1890)

  • Chorál č. 3 a moll

9. 7. — Druhý varhanní večer

Adam Viktora – varhany


Johann Sebastian Bach (1685–1750)

  • Fantasia G dur BWV 572
  • Erbarm dich mein, O Herre Gott, BWV 721

Robert Schumann (1810-1856)

  • Fuga z cyklu Šest fug na B A C H op.60

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)

  • Preludium a fuga e moll op.35 č.1, varhanní transkripce Christoph Bossert

Bedřich Antonín Wiedermann (1883-1951)

  • Notturno
  • Impetuoso

16. 7. — Třetí varhanní večer

Marie Pochopová – varhany, Tomáš Šelc – sólo, Schola cantus gregoriani


Maurice Duruflé (1902–1986)

  • Preludium, Adagio a chorál s variacemi na Veni Creator op.4
  • Siciliana ze Suity op.5
  • Mše Cum jubilo pro baryton sólo, jednohlasý mužský sbor a varhany op.11
  • Preludium a fuga na jméno Alain op.7

Jehan Alain (1911-1940)

  • Litanie

23. 7. — Čtvrtý varhanní večer

Štefan Il’as – varhany


Franz Schmidt (1874-1939)

  • Preludium a fuga D dur (Halleluja), ze Čtyř malých preludií

Max Reger (1873-1916)

  • Canon-Gigue-Canzonetta-Scherzo (z Šesti trií op.47)

Samuel Hvozdík (nar. 1993)

  • Magma

Robert Schumann (1810-1856)

  • Studie pro pedálový klavír op.56 (č.1,2,3,4)

César Franck (1822-1890)

  • Priére (Modlitba)

Franz Schmidt (1874-1939)

  • Toccata
30. 7. — Pátý varhanní večer

Ondřej Valenta – varhany, Stanislav Masaryk – trubka

Upozornění

Ze zdravotních důvodů dochází ke změně programu. Místo Jana Doležela vystoupí s pozměněným programem Ondřej Valenta.

Děkujeme za pochopení.


Dietrich Buxtehude (1637-1707)

  • Preludium C dur, BuxWV 137 

Benedetto Marcello (1686-1739)

  • Koncert d moll pro hoboj a orchestr (Allegro-Adagio-Allegro)

Leoš Janáček (1854-1928)

  • Skladby pro varhany (č. 1 Adagio, č. 2 Adagio)

Alexandre Guilmant (1837-1911)

  • První sonáta (symfonie), d moll, op. 42 (Introduction et Allegro-Pastorale-Finale)

Georg Philipp Telemann (1681-1767)

  • Sonata de concert D dur (Moderato e grazioso-Largo-Vivace)

Vystupující

Olivier Penin
varhany

Olivier Penin se narodil v roce 1981. Pochází z bretaňského Caen. Studoval v Paříži u Davida Noël-Hudsona. Roku 2012 byl jmenován titulárním varhaníkem pařížského chrámu St. Clotilde et Sainte Valére, památném celoživotním působením Césara Francka a vynikajícími varhanami z dílny Aristida Cavaillé-Colla. Peninův rozsáhlý repertoár obsahuje varhanní hudbu od 17. století do současnosti. Zvláštní pozornost věnuje dílu svého slavného předchůdce Césara Francka. Jeho kompletní varhanní dílo nahrál v roce 2022 na 3 CD. Koncertuje po celém světě. Vystoupil v Německu, Belgii, Holandsku, Polsku, Rakousku, Rusku, Mexiku a Japonsku. Často vystupuje s orchestrem a k jeho repertoáru patří Varhanní koncert Francise Poulenca, III.symfonie „varhanní“ Camilla Saint-Saënse i Händelovy koncerty. Vedl mezinárodní interpretační kurzy v Anglii, jižní Koreji, Polsku a Chorvatsku. 

 

Adam Viktora
varhany 

Adam Viktora studoval varhany na konzervatoři v Plzni a na AMU v Praze. Vyučuje varhanní hru na konzervatoři v Plzni a historicky poučenou interpretaci na hudební fakultě AMU. Je uměleckým vedoucím a dirigentem souborů Ensemble Inégal a Pražští barokní sólisté, s kterým koncertuje po celé Evropě i na významných festivalech (Utrecht, Brugge, Londýn, Lipsko, Regensburg, Stockholm). Zasloužil se o znovuobjevování skladeb českého barokního mistra Jana Dismase Zelenky, jehož díla pravidelně provádí a natáčí na CD. Je také zakladatelem Českého varhanního festivalu.

Marie Pochopová 
varhany 

Marie Pochopová studovala varhanní hru na Pražské konzervatoři, hudební fakultě AMU i na Katolické vysoké škole duchovní hudby v Regensburgu v rámci stáže. Zúčastnila se mnoha mezinárodních varhanních kurzů pod vedením renomovaných pedagogů. V roce 2011 získala 2. cenu na soutěži Bachův varhanní podzim v Brně a roku 2016 2. cenu na soutěži Nadace Bohuslava Martinů v oboru cembalo. Věnuje se interpretaci staré hudby i hře na cembalo. Od roku 2013 je varhanicí Univerzity Karlovy a od roku 2019 dramaturgyní hudebních projektů Arcibiskupství pražského. 

Tomáš Šelc 
baryton 

Tomáš Šelc je absolventem VŠMU v Bratislavě ve třídě Petera Mikuláše a operního zpěvu a sborového dirigování na Konzervatoři v Bratislavě. V roce 2013 získal cenu Studentská osobnost Slovenska za období 2013/2014 v kategorii Hudba a umění. Věnuje se duchovní hudbě, písňové tvorbě, opeře i operetnímu žánru. Od roku 2006 se pravidelně účastnil domácích i zahraničních mezinárodních pěveckých soutěží, na kterých získal první (8krát), druhé i třetí místo a několik mimořádných ocenění poroty. Je členem prestižních sborových a ansámblových seskupení. 

Schola cantus gregoriani 
sbor 

Schola cantus gregoriani vznikla roku 2013. Svým pojetím navazuje na starobylou tradici gregoriánského chorálu. Soubor usiluje o autentickou interpretaci (studium neumatických rukopisů a dobové estetiky), a tím vnímavému posluchači nabízí jedinečný umělecký zážitek. Schola do svého repertoáru řadí i rané formy vícehlasu jakož i vokální polyfonii. Hledá rovněž nová interpretační pojetí ve spojení s ostatními nástroji (varhany, didgeridoo) i v prolínání různých hudebních stylů (barokní menzurovaný chorál, kontemporální a témbrová hudba). 

Štefan Iľaš
varhany

Štefan Iľaš studoval varhany na konzervatoři v Košicích, na německých Vysokých hudebních školách v Mnichově a Sársku a absolvoval studijní pobyt na Institutu umění v Toulouse. Mezi jeho pedagogy patří Bernhard Haas, Michel Bouvard, Jan Willem Jansen, Bernadetta Šuňavská, Emilia Dzemjanová. Mistrovské kurzy absolvoval pod vedením Jona Laukvika, Jeana Guillou, Daniela Rotha, Jürgena Essla, Louise Robillarda a dalších. Je dramaturgem Mezinárodního varhanního festivalu Ivana Sokola. Pravidelně rozvíjí bohatou koncertní činnost doma i v zahraničí.

Ondřej Valenta 
varhany

Ondřej Valenta je varhaníkem katedrály sv. Víta, koncertním varhaníkem a pedagogem Pražské konzervatoře. Zároveň je titulárním varhaníkem a regenschorim při Královské kolegiátní kapitule na pražském Vyšehradě, kde spoluzaložil a umělecky vede mezinárodní festival „Varhanní Vyšehrad“. Vystudoval na AMU u Pavla Černého. Tomu předcházelo studium na varhanním oddělení Pražské konzervatoře u Jan Hory, kde se zároveň věnoval hře na cembalo u Ivany Bažantové a hře na klavír u Jany Macharáčkové. Své vzdělání obohatil studijním pobytem na Universität Mozarteum v Salcburku, na Hochschule für Musik und Theater v Mnichově a doplňuje pravidelně na mistrovských kurzech u nás i v zahraničí (Německo, Francie, Nizozemí, Španělsko, Lichtenštejnsko) pod vedením předních odborníků. Kromě koncertní činnosti v České republice vystoupil již ve Francii, Španělsku, Německu, Itálii, Švédsku, Dánsku, Estonsku, Rakousku a Polsku. Publikuje též články ze svého oboru.

Stanislav Masaryk 
trubka

Stanislav Masaryk je rodákem ze slovenských Gbel. Hraje na trubku od devíti let. Vystudoval konzervatoř a Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Na soutěžích získal I. ceny v Košicích a na mezinárodní soutěži Žestě Brno roku 2017 spolu s titulem absolutního vítěze. Jako trompetista působil v Bratislavě v hot-jazzovém orchestru, v Symfonickém orchestru slovenského rozhlasu a v orchestru opery Slovenského národního divadla. Dva roky byl v Praze I. trumpetistou orchestru Národního divadla a od září 2020 je ve stejné pozici členem České filharmonie.

Pořadatelé festivalu


Partneři festivalu


Pod záštitou


Petra Pavla,
prezidenta České republiky

Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa pražského

Mons. Václava Malého, probošta Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze

Kontakt na pořadatele

jan.bumbalek@kapitula.cz
+420 734 648 727

Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze
Hrad III. nádvoří 48/2
119 01 Praha 1 – Hradčany

Kudy na festival

Katedrála u sv. Víta, Vojtěcha a Václava
Hrad III. nádvoří 48/2
119 01 Praha 1 – Hradčany